Çocuk Bakıcısı Hizmeti

İş Başvurusu

İş Başvuru Formuna Ulaşmak için Tıklayın!

Dadı Hizmeti

Dadı Hizmetimize ulaşmak için tıklayın!

Pedagoglar

Pedagog Hizmetimize ulaşmak için tıklayın!

Çocuk Bakıcısı

Çocuk Bakıcısı Hizmetimize ulaşmak için tıklayın!

0-6 Yaş Çocuk Bakıcıları

0-6 Yaş Çocuk Bakıcısı Hizmetimize ulaşmak için tıklayın!

Ülkemizde kadınların çalışma hayatına katılımının artması çocuk bakıcısı talebinin artmasına neden oldu. Bireylerin çalışma saatlerinin artmasına bağlı olarak bakıcı ararken ilk kriterleri bakıcının esnek çalışma saatlerine uyumlu olması olsa da çocuk bakımı kapsamlı ve önemli bir konudur. Bu nedenle bakıcı seçerken bilinmesi gereken hususlar şunlardır.

Çocuk Bakıcısının Görevleri

– Çocuk bakıcısının görevi çocukla ilgilenmektir. Çocuk dışında evle ilgili işlerin çocuk bakıcısı tarafından yapılması bir zorunluluk değildir.

– Çocuğa belirli düzeyde eğitim vermek bakıcının görevi olsa da çocukla en sağlıklı iletişimi kurabilecek kişi annedir.

– Bakıcı sorumluluk süresi boyunca çocuğun sağlıklı beslenmesi ve öz bakım faaliyetlerini yerine getirmesine yardımcı olmakla yükümlüdür.

– Çocukların erken çocukluk döneminde bakımları, fiziksel ve duygusal gelişimleri ileri ki dönemde yaşamlarında belirleyici role sahip olacaktır bu nedenle 0-6 yaş arası çocukların bakımı için tercih edilecek bakıcıların erken çocukluk dönemi ile ilgili eğitim almış kişiler arasından seçilmesi önemlidir.

Çocuk Bakıcısının Sahip olması Gereken Önemli Özellikler

Çocuk bakımı dendiğinde akla ilk gelen husus anne- baba çalıştığı dönemde çocukla ilgilenen kişi olsa da iyi bir çocuk bakıcısı çocuklar hakkında yeterli bilginin yanında bir çok özelliğe sahip olmalıdır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir.

– Bakıcı eğlenceli ve enerjik olmalıdır. Çocuklar gün için de hareket etmelidir ve bakıcı bu hareketlilik için teşvik edici olmalıdır.

– Bakıcı olarak tercih edilecek kişinin en önemli özelliklerinden biride sorumluluk sahibi ve deneyimli bir kişi olmasıdır. Çocuklar söz konusu olduğunda ortaya çıkabilecek beklenmedik durumlarda bakıcı tecrübesi sayesinde duruma hemen müdahale etmeli ve paniklememeli.

– Çocuk bakımında görev alacak kişide bulunması gereken en önemli özelliklerden biri de duyarlı bir insan olmasıdır. Çocuklarla vakit geçirmeyi seven bir bakıcı çocuğun doğal isteklerini yerine getirirken sorun yaşamamalıdır (Çocuk sürekli aynı oyuncakla oynamayı tercih ediyorsa bakıcının bu duruma müdahale etmemesi bu durum için örnektir)

– Çocukla benzer ilgi alanlarına sahip olmak bakıcı ile çocuğun kolay iletişim kurmasına imkan sağlar bu nedenle çocuk bakıcısının çocuğun ilgi alanlarına uygun faaliyetler planlaması gerekir.