Karı Koca Çiftler

Yaşlı Bakıcıları

Hemşire Hizmeti

Yaşlı Bakıcısı

Hastalık veya yaşlılıktan dolayı kendi ihtiyaçlarını gideremeyen yaşlılar için, aile bireyleri genellikle yeterli olamadığı durumlarda, yaşlı bakıcısı tutmak gerekiyor. Özellikle çalışan aileler için çok önemli olan bu hizmetin, profesyonel firma ve bakıcılar tarafından verilmesi önem arz ediyor. Yaşlı bakım hizmeti, yaşlının hasta olması durumunda daha özel ve tıbbi yardım da içeren bir bakım gerektirir.

Seçim Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yaşlı bakımı için personel veya firma seçerken çok dikkatli olunmalı ve bakıcı adaylarının referansları incelenmeli. Gerekirse bu referanslarla birebir irtibata geçilerek, detaylı bilgi alınmalı. Bakıcı adayı yaşlı ile bir deneme süresi geçirmeli ve bu sürede aradaki uyum gözlenmeli. Yaşlının ve bakılacağı evdeki bireylerin durumuna göre yatılı veya sadece gündüz bakımı olacağı konusunda karar verilmeli. Bakıcının eğitim ve deneyimi öğrenilmeli. Ayrıca bir firmaya bağlı çalışıyorsa firmanın belgeleri ve sektördeki konumu araştırılmalıdır. Profesyonel ve sertifikalı bakıcılar yerine ücretinin düşük olmasından ve sigortasız çalıştıklarından dolayı deneyimsiz yabancı personel çalıştıranlar, kanuni sorumluluğun yanında geri dönülemez problemlerle de karşılaşıyorlar.

Yatalak Hastalar İçin Bakım Hizmeti

Yatalak yaşlı hastalar için seçilecek bakıcılar, normal yaşlılar için aranan özelliklerden daha fazla nitelikli olmalıdır. Bakıcıda mutlaka tıbbi bir deneyim olması gereklidir. Gerektiğinde serumun takılması ve değiştirilmesi, yatma pozisyonunun belirli aralıklarla değiştirilerek yatak yarasının önlenmesi gereklidir. Oksijen takviyesini yapabilmesi ve acil durumlarda ambulans çağırmaya karar vermesi gibi de tıbbi bilgi gerektiren konuları tereddütsüz yapabilmelidir.

Bu hasta bakıcılar; yılmadan ve sabırla hizmet edebilmeli ve düzene önem veren kişilikte olmalıdırlar. Hijyen koşullarına en üst düzeyde riayet etmeli, yatalak yaşlı hastanın hijyensiz koşullardan daha fazla etkileneceğini unutmamalıdır. Yaşlı bakıcısı, bu türden hasta olan yaşlılar için özellikle ilaç saatlerini kaçırmamalı ve tuvalet ihtiyaçlarını sürekli takip etmelidir.

Yatalak Olmayan Hastalar İçin Bakım Hizmeti

Yatalak olmayan yaşlıların bakımında ise; bakıcılar hastalar ile arkadaş gibi olmalıdır. Sosyal faaliyetlere yaşlının dönebilmesi için gerekli düzenlemeleri yapabilmeli, kendi ihtiyaçlarını gidermeleri için yaşlıya çaba sarf ettirmeli ve iyi bir dinleyici olmalıdır.